History of Leadership

History-of-Leadership-Banner

 

YEAR

MAYOR

COMMISSIONER 

COMMISSIONER

COMMISSIONER

COMMISSIONER

COMMISSIONER

2025





Alderman to Commissioner after 1923
2024






2023






2022
Linda Hudson
Curtis Johnson Jr.
Arnold S. Gaines
Thomas Perona
Jeremiah Johnson

2021
Linda Hudson
Curtis Johnson Jr.
Rufus J. Alexander
Thomas Perona
Jeremiah Johnson

2020
Linda Hudson
Reggie Sessions
Rufus J. Alexander
Thomas Perona
Jeremiah Johnson

2019
Linda Hudson
Reggie Sessions
Rufus J. Alexander
Thomas Perona
Jeremiah Johnson

2018
Linda Hudson
Reggie Sessions
Rufus J. Alexander
Thomas Perona
Jeremiah Johnson

2017
Linda Hudson
Reggie Sessions
Rufus J. Alexander
Thomas Perona
Jeremiah Johnson

2016
Linda Hudson
Reggie Sessions
Rufus J. Alexander
Thomas Perona
Edward Becht

2015
Linda Hudson
Reggie Sessions
Rufus J. Alexander
Thomas Perona
Edward Becht

2014
Linda Hudson
Reggie Sessions
Rufus J. Alexander
Thomas Perona
Edward Becht

2013
Linda Hudson
Reggie Sessions
Rufus J. Alexander
Thomas Perona
Edward Becht

2012
Bob Benton to 
Linda Hudson (12/3/2012)
Reggie Sessions
Rufus J. Alexander
Thomas Perona
Edward Becht

2011
Bob Benton
Reggie Sessions
Rufus J. Alexander
Thomas Perona
Edward Becht

2010
Bob Benton
Reggie Sessions
Rufus J. Alexander
Thomas Perona
Edward Becht

2009
Bob Benton
Reggie Sessions
Rufus J. Alexander
Christine Coke
Edward Becht

2008
Bob Benton
Reggie Sessions
Rufus J. Alexander
Christine Coke
Edward Becht

2007
Bob Benton
R. Duke Nelson
Rufus J. Alexander
Christine Coke
Edward Becht

2006
Bob Benton
R. Duke Nelson
Rufus J. Alexander
Christine Coke
Edward Becht

2005
Bob Benton
R. Duke Nelson
Rufus J. Alexander
Christine Coke
Edward Becht

2004
Bob Benton
R. Duke Nelson
Rufus J. Alexander
Christine Coke
Edward Becht

2003
Edward G. Enns
R. Duke Nelson
Rufus J. Alexander
Christine Coke
Bob Benton

2002
Edward G. Enns
R. Duke Nelson
Rufus J. Alexander
Christine Coke
Bob Benton

2001
Edward G. Enns
R. Duke Nelson
Reggie Sessions
Mary Ann Bryan
Bob Benton

2000
Edward G. Enns
R. Duke Nelson
Reggie Sessions
Mary Ann Bryan
Bob Benton

1999
Edward G. Enns
R. Duke Nelson
Reggie Sessions
Mary Ann Bryan
Bob Benton

1998
Edward G. Enns
R. Duke Nelson
Reggie Sessions
Mary Ann Bryan
Bob Benton

1997
Edward G. Enns
R. Duke Nelson
Reggie Sessions
Mary Ann Bryan
Bob Benton

1996
Edward G. Enns
R. Duke Nelson
Reggie Sessions
Mary Ann Bryan
Bob Benton

1995
William Dannahower
Darrell Drummond
Reggie Sessions
Mary Ann Bryan
Bob Burdge

1994
William Dannahower
Darrell Drummond
Reggie Sessions
Mary Ann Bryan
Bob Burdge

1993
William Dannahower
Darrell Drummond
Gloria Grimyser
Robert W. Bluestone
Bob Burdge

1992
William Dannahower
Darrell Drummond
Gloria Grimyser
Robert W. Bluestone
Bob Burdge

1991
William Dannahower
Darrell Drummond
Gloria Grimyser
Robert W. Bluestone
Bob Burdge

1990
William Dannahower
Darrell Drummond
Gloria Grimyser
Robert W. Bluestone
Bob Burdge

1988
William Dannahower
Julius Lee
(app. 1/22/88) Darrell Drummon
Gloria Grimyser
Robert W. Bluestone
Bob Burdge

1987
William Dannahower
Julius Lee
Gloria Grimyser
Robert W. Bluestone
John R. Long

1986
William Dannahower
Julius Lee
Gloria Grimyser
Robert W. Bluestone
John R. Long

1985
William Dannahower
Julius Lee
Gloria Grimyser
Robert W. Bluestone
Grover C. Leslie    (app. 12/11/85) 
John R. Long

1984
William Dannahower
Julius Lee
Gloria Grimyser
Robert W. Bluestone
Grover C. Leslie

1983
Buell L. Brown
Havert Fenn 
(app. 11/24/82)
Julius Lee
Gloria Grimyser
Robert W. Bluestone
Grover C. Leslie

1982
Buell L. Brown
Havert Fenn
Gloria Grimyser
Robert W. Bluestone
Grover C. Leslie

1981
Buell L. Brown
Havert Fenn
Gloria Grimyser
John D. Browning
Grover C. Leslie

1980
Buell L. Brown
Havert Fenn
Gloria Grimyser
John D. Browning
Grover C. Leslie

1979
Buell L. Brown
Havert Fenn
John R. Long
John D. Browning
Grover C. Leslie

1978
Buell L. Brown
Jackie Caynon
John R. Long
John D. Browning
Grover C. Leslie

1977
Buell L. Brown
Jackie Caynon
John R. Long
John D. Browning
Grover C. Leslie

1976
Ben L. Bryan, Jr.
Jackie Caynon
John R. Long
John D. Browning
Grover C. Leslie

1975
Ben L. Bryan, Jr.
Jackie Caynon
Lee S. Nelson
David B. Douglass
Grover C. Leslie

1974
C. V. Padrick, Jr.
Jackie Caynon
Lee S. Nelson
David B. Douglass
Vern D. Gosney

1973
C. V. Padrick, Jr.
Jackie Caynon
James R. Forbes, Jr.
C. R. Lait
Vern D. Gosney

1972
Dennis B. Summerlin
Jackie Caynon
James R. Forbes, Jr.
C. R. Lait
C. V. Paddick Jr

1971
Dennis B. Summerlin
Jackie Caynon
Lee S. Nelson
C. R. Lait
C. V. Paddick Jr

1970
Dennis B. Summerlin
Jackie Caynon
Lee S. Nelson
C. R. Lait
Merle E. Morris

1969
Dennis B. Summerlin
Jackie Caynon
Lee S. Nelson
Sam Lawder
Merle E. Morris

1968
Milton Tucker
Jackie Caynon
Lee S. Nelson
Sam Lawder
Merle E. Morris

1967
Milton Tucker
Jackie Caynon
Lee S. Nelson
Sam Lawder
Merle E. Morris

1966
Wm. R. Dannahower
Charles C. Castle
Lee S. Nelson
Sam Lawder
Milton Tucker

1965
Wm. R. Dannahower
Charles C. Castle
Lee S. Nelson
Henry G. White
Milton Tucker

1964
L. A. O'Laughlin Jr.
Kendall Starratt
Lee S. Nelson
Henry G. White
Wm R. Dannahower

1963
L. A. O'Laughlin Jr.
Kendall Starratt
Garland Hayes
George Russos
Wm R. Dannahower

1962
Ray A. Padgett
W. H. Reed
Garland Hayes
George Russos
J. H. Walker

1961
Ray A. Padgett
W. H. Reed
G. W. Kuenneth
George Russos
J. H. Walker

1960
James L. Howe
S. A. Misik, Jr.
G. W. Kuenneth
George Russos
J. H. Walker

1959
James L. Howe
S. A. Misik, Jr.
G. W. Kuenneth
George Russos
J. H. Walker

1957
Bernard Rubin
Earl Kelz
R. T. Arnold
George Russos
Willis R. Negus

1956
Ray A. Padgett
G. C. Harden
R. T. Arnold
George Russos
J. E. Harris, Jr

1955
Ray A. Padgett
G. C. Harden
W. L. Gray
George Russos
J. E. Harris, Jr

1954
Wallace Sample
G. C. Harden
W. L. Gray
Neal Bird
(3/2/54 app.)
George Russos
Rex W. Nelson

1953
Wallace Sample
G. C. Harden
E. C. Collins Jr
Neal Bird
Rex W. Nelson

1952
J. B. Brewer
A. E. Sasser
  E. C. Collins Jr
Neal Bird
W. H. Reed

1951
Frank Fee
(5/22/51 app.)
Don Mustaine
A. E. Sasser
Don Mustaine 
(5/22/51 app.)
E. C. Collins Jr
J. W. Sneed
W. H. Reed

1950
Frank Fee
A. E. Sasser
Don Mustaine
J. W. Sneed
W. H. Reed

1949
Frank Fee
A. E. Sasser
Don Mustaine
J. W. Sneed
W. H. Reed

1948
H. F. Stanton
(9/7/48 app.)
Frank Fee
Frank Fee
(9/7/48 app.)
A. E. Sasser
Don Mustaine
J. W. Sneed
W. H. Reed

1947
H. E. Center
Frank Fee
A. H. Starcher
R. A. Mays
W. H. Reed

1946
B. F. Ivey
D. Mustaine
A. H. Starcher
R. A. Mays
Walter Peterson

1945
O. G. Nanney
D. Mustaine
H. F. Jones
J. W. Sneed
Walter Peterson

1944
B. Arnold
D. Mustaine
H. F. Jones
J. W. Sneed
Walter Peterson

1943
P. C. Eldred
D. Mustaine
A. E. Sasser
J. W. Sneed
Walter Peterson

1942
P. C. Eldred
D. Mustaine
A. E. Sasser
J. W. Sneed
Walter Peterson

1941
P. C. Eldred
D. Mustaine
H. F. Jones
J. W. Sneed
Walter Peterson

1940
B. Arnold
Robert L. Griffin
H. F. Jones
J. W. Sneed
Walter Peterson

1939
B. Arnold
Robert L. Griffin
J. W. Sneed
R. L. Goodwin
Walter Peterson

1938
Fred Holtsberg
D. Mustaine
J. W. Sneed
R. L. Goodwin
Walter Peterson

1937
Fred Holtsberg
D. Mustaine
W. H. Reed
R. L. Goodwin
Walter Peterson

1936
J. K. Walker
D. Mustaine
W. H. Reed
R. L. Goodwin
Walter Peterson

1935
H. F. Stanton
D. Mustaine
W. H. Reed
R. L. Goodwin
Walter Peterson

1934
H. F. Stanton
D. H. Saunders
W. H. Reed
R. L. Goodwin
Walter Peterson

1933
H. F. Stanton
D. H. Saunders
W. H. Reed
R. L. Goodwin
Walter Peterson

1932
J. K. Walker
J. B. Buky
W. H. Reed
R. L. Goodwin
Walter Peterson

1931
J. K. Walker
J. B. Buky
W. H. Reed
H. F. Stanton
E. G. Gustafson
(app. 5/9/31) 
Walter Peterson

1930
Walker Liddon
J. B. Buky
W. H. Reed
H. F. Stanton
Paul H. Park

1929
J. H. Lane
J. B. Buky
C. B. Knight
E. H. Collins, Jr
Paul H. Park

1928
W. C. Russell
C. E. Cahow
C. B. Knight
E. H. Collins Jr
Murray E. Hall

1927
C. E. Cahow 
J. A. McNeill
C. B. Knight



1926
C. E. Cahow 
J. A. McNeill
W. I. Fee



1925
C. E. Cahow 
J. A. McNeill
W. I. Fee



1924
C. E. Cahow 
J. A. McNeill
W. I. Fee



1923
C.E. Cahow
J. A. McNeill
W. I. Fee



YEAR

MAYOR

ALDERMAN

ALDERMAN

ALDERMAN

ALDERMAN

ALDERMAN

1922
R. Whyte
C. B. Knight
T. F. Faulkner
Frink
C. F. Raulerson
Boothe
1921
R. Whyte
C. B. Knight
T. F. Faulkner
Frink
C. F. Raulerson

1920
R. Whyte
C. B. Knight
T. F. Faulkner
Frink
C. F. Raulerson

1919
R. Whyte
C. B. Knight
T. F. Faulkner
Frink
C. F. Raulerson
G. S. Tucker
1918
Harry E. Crooks
R. C. Boothe
L. L. Carlton
J. H. Lane
C. F. Raulerson
G. S. Tucker
1917
Harry E. Crooks
R. C. Boothe
L. L. Carlton
J. H. Lane
A. C. Dittmar 
(died 1-24-1917)
C. F. Raulerson
A. W. James
1916
Harry E. Crooks
W. S. King
Daniel T. McCarty
W. E. Tylander
A. C. Dittmar
A. W. James
1915
R. Whyte
W. S. King
Daniel T. McCarty
W. E. Tylander
F. E. Wilson
A.W. James
1914
R. Whyte
F. E Wilson
W. R. Jackson
N. B. Lindsley
L. L. Carlton
O. R. Parker        
1913
R. Whyte
F. E Wilson
W. R. Jackson
N. B. Lindsley
L. L. Carlton
O. R. Parker
1912
R. Whyte
A.C. Dittmar
W. R. Jackson
J. T. Lisk
L. L. Carlton
C. A. Killer
1911
R. Whyte
A. C. Dittmar
W. R. Jackson
J. T. Lisk
Daniel T. McCarty
Lucien Baker
(5/5/11 app.)
C. A. Killer
1910
R. Whyte
C. A. Killer
W. R. Jackson
F. E. Wilson
Daniel T. McCarty
Lucien Baker
1909
R. Whyte
C. A. Killer
W. R. Jackson
F. E. Wilson
W. E. Vanlandingham
L. A. Jennings
1908
R. Whyte
Eddie Edge
W. R. Jackson
Daniel T. McCarty
W. E. Vanlandingham
L. A. Jennings
1907
Frank H. Fee
Eddie Edge
W. R. Jackson
Daniel T. McCarty
R. Whyte
G. S. Tucker
1906
Frank H. Fee
Eddie Edge
A. B. Lowry res.
(8/7/06 app.)
W. R. Jackson
J. H. Wynn
R. Whyte
G. S. Tucker
1905
R. R. Gladwin
 Frank H. Fee 
A. B. Lowry
J. H. Wynn
J. B. O'Brien res. (8/1/05 app.) 
James Andrews
A. C. Dittmar
1904
R. R. Gladwin
 W. A. Farmer res. 
(7/12/04 app.)
Frank H. Fee 
A. B. Lowry
 W. B. Cross
J. B. O'Brien
A. C. Dittmar
1903
A. C. Dittmar res.(4/14/03 app.)
H. I. Klopp
 W. A. Farmer     
A. Y. W. Hogg
 W. B. Cross
R. R. Gladwin
H. I. Klopp  res.
(7/24/03 app.)
W. J. Nesbitt
1902
A. C. Dittmar
D. L. Alderman
A. Y. W. Hogg
P. P. Cobb
R. R. Gladwin
F. M. Tyler
1901
A. C. Dittmar
D. L. Alderman
A. Y. W. Hogg
P. P. Cobb
L. L. Carlton
F. M. Tyler